OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ - SILYBUM MARINUM

hepatoprotektivum, detoxikans, antioxidans, hepatikum, cholagogum, sympatolytikum
Ostropestřec mariánský je léčivka ze Středomoří. Využívá se především plod, který obsahuje nejvíce účinných látek: sylimarin, flavonoidy silybin, silydianin, silycristin, tyramin, histamin, aminokyseliny, cukry, oleje s vyšším podílem nenasycených mastných kyselin, kvercetin, taxibolin, dehydrokoniferil. Nejdůležitější jsou sylimarin, což je souhrnný název pro flavolignanové sloučeniny se silicí, a omega 3 a 6 nenasycené mastné kyseliny.
Ostropestrec mariansky

Prokázané účinky:
Regeneruje a detoxikuje jaterní, ale také i ledvinovou tkán, podporuje a stabilizuje jejich funkce při infekčních, toxických a jiných zátěžových stavech. Zejména při hepatitidě A, B i C, při cirhóze a steatóze jater, při otravách houbami, aflatoxiny a drogami, při poškození parazity. Je podpůrným prostředkem ochrany jater při léčbě chemoterapií a ozařováním.
Podporuje a harmonizuje tvorby i vylučování žluči.
Snižuje hladiny krevního cukru u diabetu II. typu, snižuje hladinu LDL cholesterolu a zvyšuje HDL (prospěšného = "hodného") cholesterolu.
Předchází poškození tělních buněk volnými radikály a je efektivnější než vitaminy C a E.
Zvyšuje obsah glutathionu v játrech až o jednu třetinu.

Předpokládané a preventivní účinky:
Prevence onkologických onemocnění, zejména snižuje růst rakovinových buněk u rakoviny prsu, děložního čípku a prostaty.
Zklidňuje záněty a může zpomalovat bujení kožních buněk při psoriáze (lupence), snižuje výskyt rakoviny kůže u nadměrně ozářených zvířat.
Prevence nebo oddálení příznaků neurologických nemocí, jako jsou roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc, Alzheimerova nemoc, nebo demence vyvolaná onemocněním AIDS.
Může být prospěšný i u endometriózy.

Způsoby podávání:
Čaje a vodní výluhy jsou kvůli malé rozpustnosti zejména silymarinu nepříliš účinné.
Nejlépe rozpustný a využitelný pro organismus je v kombinaci s fosfolipidy (lecitin).
Dobře vstřebatelný je ve formě tinktury - alkoholového roztoku nebo konzumovaný přímo, podrcený nebo důkladně rozkousaný.
Ačkoliv standardizované výtažky v lékové formě dodají přesné množství konkrétní látky, je pravděpodobné, že i přes jistou variabilitu účinných látek v plodech je jejich celkový synergický účinek pro organismus přínosnější při konzumaci v naturálním stavu.

Doporučené dávkování:
Člověk 3 x denně kávová lžička (12 - 15 g/den)
kůň, skot 40 g/den
koza, ovce 10 g/den
pes (15 kg) 5 g/den
kočka 2 g/den
Optimální doba podávání je 6 - 8 týdnů.
 
 
 
Cena 132,-/800g
        2218,-/25 kg